اقتصاد دیجیتال/سعید محمد با حضور در نشست با تولیدکنندگان و کارآفرینان کشور افزود: از ابتدای امسال به طور منظم جلساتی با کارآفرینان و تولید کنندگان برگزار می‌شود، که از طریق این جلسات مشکلات و موانع سرمایه گذاری آن‌ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بررسی و رفع خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد دیجیتال، سعید محمد با حضور در نشست با تولیدکنندگان و کارآفرینان کشور افزود: از ابتدای امسال به طور منظم جلساتی با کارآفرینان و تولید کنندگان برگزار می‌شود، که از طریق این جلسات مشکلات و موانع سرمایه گذاری آن‌ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بررسی و رفع خواهد شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: توسعه مناطق آزاد مبتنی بر بخش خصوصی است که در زمینه توسعه کشور هم نقش مؤثری دارد و به خوبی با بدنه دولتی شکل گرفته است. ۲۵۰۰ واحد صنعتی و ۵۰۰ هزار نفر در این مناطق مشغول به فعالیت هستند. این الگوی خوبی برای تعامل بین بدنه دولت است که با بخش خصوصی شکل گرفته و باید تقویت شود و در سرزمین اصلی تسری پیدا کند.

مشاور رییس جمهور اظهار داشت: کلیه امور گمرکی، ارزی، ثبت شرکت‌ها و … در دبیرخانه شورایعالی از طریق سامانه‌های خدمات الکترونیک در حال انجام است و به دنبال تبیین این امورات به دولت هستیم.

سعید محمد به دیدگاه غلطی که نسبت به عملکرد مناطق آزاد وجود دارد اشاره کرد و افزود: در مجموعه حکمرانی کشور دید درستی در خصوص مجموعه مناطق آزاد کشور وجود ندارد و این موضوع باعث عدم رونق و رشد اقتصادی این مناطق شده است. تلاش کردیم فضای ذهنی کشور را نسبت به مناطق آزاد تغییر دهیم، هماهنگی‌ها و احکام جدیدصادره دولت پیرو فرهنگ سازی است که در بین حکمرانی کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: در کشورهای اطراف ما رقابت سنگینی برای جذب سرمایه گذار وجود دارد، در کشور امارات ۵۰ سال معافیت مالیاتی، همچنین ترکیه و گرجستان با مشوق‌هایی که به سرمایه گذاران ارائه می‌دهند به مراتب موفق‌تر از کشور ما عمل کرده اند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: آماری که در انتهای سال گذشته گرفته شد نشان داد برچسبی که به مناطق زده می‌شود که این مناطق محل واردات کالا هستند رو به بهبود است. برای اولین بار طی سه دهه گذشته که مناطق آزاد در کشور فعال هستند موفق شدیم تراز تجاری مناطق را متعادل سازی کنیم.

سعید محمد گفت: سال گذشته ۳۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری محقق شده در مناطق آزاد کشور صورت پذیرفت، در سه ماهه ابتدای سال نیز قریب به ۶ هزار میلیاردتومان سرمایه گذاری در مناطق آزاد انجام شده است. وی افزود: در زمینه بانک آفشور و بورس بین الملل هم اقدامات خوبی در مناطق آزاد کشور صورت گرفته، در مصاحبه‌ای که آقای پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس داشتند نوید راه اندازی بورس بین الملل تا یک ماه آینده را دادند.

به دنبال بازگشت اقتدار از دست رفته مناطق آزاد کشور هستیم
مشاور رییس جمهور ایجاد Subzone در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را راهکاری برای رفع موانع موجود در مناطق آزاد کشور برشمرد و گفت: در نظر داریم با توجه به مشکلاتی که در مناطق با آن‌ها مواجه هستیم برای هر منطقه محدوده‌ای به عنوان Subzone تعریف کنیم که قابلیت محصور شدن و کنترول فیزیکی داشته باشد و هر Subzone برای صنایع پیشران در منطقه تعریف شود. با این راهکار زمینه برای حضور کارآفرینان و تولیدکنندگانی که علاقمند به فعالیت در صنایع پیشران هستند فراهم می‌شود.

گفتنی است؛ در ادامه این نشست نیز پیشران‌های اقتصادی و کارآفرینان به بیان مشکلات و موانع فعالیت‌های تولیدی خود در مناطق آزاد پرداختند.

  • منبع خبر : پایگاه خبری طلوع سیاست