به گزارش پایگاه خبری اقتصاد دیجیتال، به نقل از اقتصاد ایران: طبق اعلام سامانه ملی انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، سال گذشته ۱۶۶۸ سردفتر مشمول معافیت ابرازی شدند و هیچ مالیاتی پرداخت نکردند. به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، بر اساس استعلام صورت گرفته از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مبنی بر اینکه در سال ۱۴۰۰ […]

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد دیجیتال، به نقل از

اقتصاد ایران: طبق اعلام سامانه ملی انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، سال گذشته ۱۶۶۸ سردفتر مشمول معافیت ابرازی شدند و هیچ مالیاتی پرداخت نکردند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، بر اساس استعلام صورت گرفته از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مبنی بر اینکه در سال ۱۴۰۰ چه تعدادی از سردفتران مشمول معافیت از پرداخت مالیات شده‌اند و مبلغ دریافتی وکلای دادگستری سراسر کشور بابت مالیات چقدر بوده است؟ ۱۶۶۸ سردفتر در سال قبل مالیات پرداخت نکرده‌اند!

طبق پاسخ سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، ۱۶۶۸ سردفتر در سال قبل مشمول معافیت ابرازی شده و حتی یک ریال مالیات پرداخت نکرده‌اند.

با توجه به فعالیت حدود ۸۵۰۰ دفتر اسناد رسمی در کشور می‌توان این نتیجه را گرفت که بیش از ۲۰ درصد دفاتر از این معافیت برخوردار بودند.

بر اساس اعلام سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مجموع مالیات ابرازی سردفتران ۷۰۵ میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۱۹۵ هزار ریال و مجموع مالیات پرداختی برای اظهارنامه عملکرد ۱۴۰۰ تا تاریخ ۲۲ مرداد جاری مبلغ ۲۴۱ میلیارد و ۹۰۶ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۶۸۳ ریال بوده است.

به نظر می‌رسد عدم تحقق و دستیابی به سقف تعرفه اعلام شده برای سردفتران، علت مشمول شدن ۱۶۶۸ سردفتر از پرداخت مالیات است. این آمار نشان می‌دهد برنامه‌های کانون سردفتران و دفتریاران در توزیع عادلانه درآمد حوزه سردفتری ناکارآمد بوده است.

از طرفی اصرار اخیر رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بازنگری بر تعرفه حق‌التحریر دفاتر و افزایش آن دو سال زودتر از موعد مقرر با توجه به اینکه بیش از ۲۰ درصد دفاتر در تحقق سقف درآمد بر اساس تعرفه قانونی سال قبل ناتوان بوده‌اند، جای سؤال دارد.

خبرگزاری اقتصادایران ،  آماده دریافت و انتشار نظرات و پاسخ کانون سردفتران و دفتریاران و سازمان امور مالیاتی کشور در این خصوص است.

کانون سردفتران و دفتریاران , مالیات ,

کانون سردفتران و دفتریاران , مالیات ,