به گزارش پایگاه خبری اقتصاد دیجیتال، حدود سه ماه از پایان پذیره‌نویسی سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌گذرد و چشم هواداران و سهامداران این دو باشگاه به تابلو است تا نماد این دو باشگاه قابل معامله شود، موضوعی که هرچند وعده‌های زیادی در مورد زمان اجرای آن داده شده اما همچنان به مرحله اجرا […]

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد دیجیتال،

حدود سه ماه از پایان پذیره‌نویسی سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌گذرد و چشم هواداران و سهامداران این دو باشگاه به تابلو است تا نماد این دو باشگاه قابل معامله شود، موضوعی که هرچند وعده‌های زیادی در مورد زمان اجرای آن داده شده اما همچنان به مرحله اجرا نرسیده است.

در زمستان سال گذشته سرانجام طلسم ورود سرخابی‌ها به تالار شیشه‌ای شکسته و فرایند پذیره‌نویسی سهام دو باشگاه انجام شد. بر این اساس پذیره‌نویسی تعداد یک میلیارد و ۲۳۶ میلیون و ۹۹ هزار و ۶۵۶ سهم از سهام جدید شرکت فرهنگی ورزشی استقلال ایران (سهامی عام) در نماد معاملاتی (استقلال‌ح ۱) و تعداد یک میلیارد و ۳۴ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۵۶۷ سهم از سهام جدید شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس (سهامی عام) در نماد معاملاتی (پرسپولیس‌ح ۱) ناشی از سلب حق تقدم به روش ثبت سفارش در تابلو نارنجی بازار پایه فرابورس ایران، از ۱۵ اسفندماه آغاز شد و در ۲۸ به پایان رسید.

طبق آمار در پذیره‌نویسی پرسپولیس ۳۲۰ هزار نفر مشارکت کردند. ۲۶۱ میلیارد تومان از سهام این باشگاه توسط حقوقی‌ها و بیش از ۸۸ میلیارد تومان نیز توسط حقیقی‌ها خریداری شد. همچنین ۲۸۶ هزار نفر در پذیره‌نویسی استقلال شرکت کردند که ۲۸۰ میلیارد تومان از سهام این باشگاه توسط حقوقی‌ها و ۷۹ میلیارد تومان توسط حقیقی‌ها خریداری شد.

سپس اعلام شد که پس از انجام فرایندهای لازم ازجمله ثبت افزایش سرمایه، تأیید سازمان حسابرسی و… نمادهای دو باشگاه در بورس معامله شود که البته تاریخ‌های مختلفی نیز برای اتمام فرایندهای مذکور و آغاز معامله سهم‌ها داده شد.

برای مثال در تاریخ نهم خردادماه بود که اعلام شد نماد استقلال قابل‌بازگشایی بوده و احتمال دارد هم‌زمان با جشن قهرمانی این باشگاه، معاملات سهام استقلال نیز صورت بگیرد که البته این اتفاق نیفتاد. پس از آن نیز اعلام شد که احتمالاً نماد هر دو باشگاه در اواخر خردادماه بازگشایی شود که در نهایت خردادماه بدون اینکه شاهد این اتفاق باشد به پایان رسید.

بالاخره بازگشایی نزدیک است؟

حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در آخرین اظهارنظر خود در هفته جاری درباره باز شدن نماد استقلال گفته است که نماد استقلال هفته آینده در فرابورس بازگشایی می‌شود تا مردم بتوانند خریدوفروش کنند.

وی دلیل تأخیر در این بازگشایی را مناسب نبودن وضعیت بازار سرمایه اعلام و تأکید کرده است که این بازگشایی باید زمانی اتفاق می‌افتاد که سهام‌دار خُرد هم متضرر نشود. بر اساس این گزارش رئیس سازمان خصوصی‌سازی در خبری که در پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه منتشر شده است درباره بازگشایی نماد پرسپولیس نیز توضیح داده است که نماد پرسپولیس هم تا ۳ هفته آینده باز خواهد شد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در حالی زمان قطعی بازگشایی را اعلام کرده است که میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس در آخرین اظهارنظر خود در مورد بازگشایی نماد استقلال و پرسپولیس توضیح داده است که افشایی‌های لازم در خصوص استقلال انجام شده است و فقط چند افشا در مورد صورت‌های مالی ۶ ماهه مانده است. همچنین برای بازگشایی به یک تأییدیه احتیاج داریم و بازگشایی نماد استقلال نزدیک‌تر است. پرسپولیس در مرحله ثبت شرکت‌ها بوده و فرایندان عقب‌تر از استقلال است.

وی بر این موضوع تأکید کرده است که هرچند حداکثر پیگیری از شرکت‌ها و سازمان خصوصی‌سازی از سوی فرابورس در حال انجام است اما تا افشایی‌ها انجام نشود نمی‌توان گشایش را انجام داد.