به گزارش پایگاه خبری بینش اقتصادی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران حجم ذخایر مخازن استان تهران را حدود ۶۴۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد که نسبت به سال قبل که این رقم ۸۰۰ میلیون متر مکعب بود، ۲۰ درصد کسری نشان می‌دهد. محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران درباره وضعیت […]

به گزارش پایگاه خبری بینش اقتصادی،

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران حجم ذخایر مخازن استان تهران را حدود ۶۴۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد که نسبت به سال قبل که این رقم ۸۰۰ میلیون متر مکعب بود، ۲۰ درصد کسری نشان می‌دهد.

محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران درباره وضعیت تامین آب تهران در سال جاری اظهار داشت: امسال در تهران وضعیت بسیار خاصی را به لحاظ بارندگی داریم، دومین سال خشکسالی را پشت سرمی‌گذاریم و نسبت به سال قبل حدود ۳۲ درصد کسری بارندگی داریم، این نشان می‌دهد وضعیت منابع آب استان مناسب نیست.

وی افزود: البته علیرغم کسری مخازن امسال جیره‌بندی و قطعی آب در تهران نخواهیم داشت، با تمام توان آب را تولید و وارد مدار توزیع می‌کنیم، اما در عین حال مصرف بالاست و روزانه حدود ۳.۵ میلیون متر مکعب مصرف داریم، بنابراین وضعیت بسیار سخت بوده و سیستم در فشار است.

وی درباره تاثیر افزایش تعرفه‌ها بر روند مصرف توضیح داد: افزایش نرخ تعرفه‌ها برای کسانی که در الگو و یا زیر الگو مصرف دارند صفر بوده یعنی هیچگونه افزایش قیمتی اعمال نشده است اما آب‌بهای کسانی که بیش از الگو مصرف می‌کنند به صورت پلکانی محاسبه می‌شود، قطعا افزایش نرخ روی مصرف بخشی از جامعه که مصرف بالایی داشتند تاثیرگذار بوده ولی به طور کامل بازدارنده نبوده است.

بختیاری درباره تغییر میزان مصرف نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: میزان مصرف آب نسبت به سال گذشته ۲ درصد منفی بوده است ولی واقعیت اینکه سال خوبی به لحاظ بارندگی نبوده و به همین دلیل میزان ذخایر مخازن سدها نسبت به سال قبل کمتر است. امسال دومین سال خشکسالی را پشت سر گذاشته‌ایم و هم اینکه مصرف همچنان بالا است و این کاهش مصرف رقم بالایی نیست که معنی‌دار باشد، اما در هر حال جلوی رشد مصرف گرفته شده است.

وی درباره تداوم روند کنونی و اوضاع تابستان سال آینده خاطرنشان کرد: نمی‌توان اوضاع آب تابستان آینده را پیش‌بینی کرد، اما واقعیت این است که زمان طراحی تولید و تامین آب باید همه سناریوها را ببینیم.